IZDVAJAMO 09.09.10.
PRIHVAĆANJE RAZLIČITOSTI
Mali Lošinj možemo nazvati pravim primjerom međunacionalne tolerancije. Naime, gradski čelnici ustupili su gradski prostor i iz proračuna osigurali sredstva za građevinski materijal za uređenje prostorija Vijeća srpske nacionalne manjine.
VIJESTI
DVORČAN U BEOGRADU
VIŠE OD IGRE
U VRELU KORENIČKOM
NA ŠTETU KORDUNAŠA
PRIHVAĆANJE RAZLIČITOSTI
PRIVREDNIKOVI PITOMCI
MANJINE DVIJU DRŽAVA
Delegacija VSNM Zagrebačke županije na čelu s predsjednikom Dragoljubom Geratovićem posjetila je Sombor i Suboticu gdje su se sastali sa predstavnicima vlasti, komesarijata za izbjeglice kao i sa predstavnicima hrvatske manjine u Srbiji.
Cilj naše posjete bilo je povezivanje s hrvatskom zajednicom u Srbiji, stjecanje iskustava o radu drugih manjinskih zajednica, o odnosu države prema manjini i usvajanje dobrih iskustava u životu jedne manjine, rekao je Dragoljub Geratović, dodajući da se razgovaralo o mogućoj međusobnoj suradnji, preko IPA programa koje financira EU ili međusobnog zalaganja za bolji položaj u domicilnoj državi.
Delegacija u Somboru razgovarala je s gradonačelnikom Nemanjom Jelićem i njegovim suradnicima, kao i s gradskim komesarom za izbjeglice Zlatkom Milićevićem. Osim rada vijeća nacionalnih manjina, tema razgovora bili su broj, status i život izbjeglih Srba u Somboru i okolnim područjima.
Sljedećeg dana delegacija je posjetila Hrvatsko nacionalno vijeće gdje ih je primila predsjednica Izvršnog odbora Slavica Peić sa suradnicima. Rekavši da je Hrvatska svojim manjinama osigurala dobre uslove za ostvarivanje manjinskih prava, Geratović je naglasio da se žele upoznati iskustva hrvatske manjinske zajednice u Srbiji.
"Predstavnici naše manjine u okolnim državama često se posjećuju i imamo dobru suradnju. Želja nam je uspostaviti kontakte s narodom koji je manjinski u našoj matičnoj državi i vidjeti kako ostvaruju svoja prava, te iz svega izvući pozitivna iskustva i predložiti da se na sličan način rad naših manjinskih predstavnika poboljša", rekao je Geratović.
"Hrvatska zajednica ne može preslikati način rada srpske manjinske zajednice u Hrvatskoj jer rade po drugačijem načelu", kaže Slavica Peić koja smatra da se putem povezivanja i suradnje na zajedničkim projektima može zajednički raditi na poboljšanju statusa obiju manjina. Kao i da se suradnjom dviju manjina može raditi i na poboljšanju odnosa dviju susjednih država, zaključeno je na sastanku. Osim uzvratne posjete dogovoren je i nastavak suradnje, pogotovo na polju ekonomije i kulture.
Nenad Jovanović
Objavljeno: 27.04.2010. isprintaj | pošalji link